Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi          Yeni Arşiv
 

ŞÜKRÜ KIZILOT, YENİ TÜRK TİCARET KANUNU İÇİN UYARDI... - Yarımadanın Sesi
   
 ŞÜKRÜ KIZILOT, YENİ TÜRK TİCARET KANUNU İÇİN UYARDI...

ŞÜKRÜ KIZILOT, YENİ TÜRK TİCARET KANUNU İÇİN UYARDI...
 Yazı Boyutu

 Tarih : 13.03.2012 - 09:34:50 


Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nda konuşan Prof. Dr. Şükrü Kızılot, 1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Kanunu'nun şirket yöneticilerinin canını yakacağını iddia etti. Kanunun bu şekilde yürürlüğe girmesi halinde, hapse girmeyecek şirket yöneticisinin kalmayacağını savundu.


ŞÜKRÜ KIZILOT, YENİ TÜRK TİCARET KANUNU İÇİN UYARDI
'KANUN BÖYLE ÇIKARSA, HAPSE GİRMEYEN ŞİRKET YÖNETİCİSİ KALMAZ'
Y.Sesi: Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nın daveti üzerine Muğla'ya gelen Prof.Dr.Şükrü Kızılot, Odanın konferans salonunda “Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Güncel Mali Konular” hakkında bir konferans verdi.  Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Prof. Dr. Şükrü Kızılot 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun olumlu ve olumsuz yönlerine dikkat çekerek uyarılarda bulundu. Kızılot "Yeni Türk Ticaret Kanunu bu haliyle yürürlüğe girerse, hapse girmeyen şirket yöneticisi kalmaz" dedi.
Konferans öncesi Muğla hakkında bir sunum gerçekleştirildi. Sunumda Muğla'nın ekonomik yapısı,  doğal zenginlikleri ve potansiyeli aktarıldı. Toplantının açış konuşmasını Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hilmi Giresun yaptı.  Başkan Giresun Türk Ticaret Kanunu'nun en son 1956 yılında hayatımıza girdiğinin altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü. “Kanunu üzerinden geçen 56 yıl sonra yeni Türk Ticaret Kanunu ile tanışacağız. Türk Ticaret Kanunu 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecektir. Türkiye Büyük Millet Meclisinde büyük bir çoğunlukla kabul edilen kanunun 1 Temmuz 2012 tarihine ertelenmesi tüm iş dünyasında yeniden ve yeterince tartışma imkanını beraberinde getirmiştir. Bu bizler için bir fırsattır. Burada sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düşmektedir. Tüm mesleki odalarımız  bu yeni kanunla ilgili tartışmalılar ve  üyelerine  kanunla ilgili bilgi vermeliler. Bu nedenle bizde Muğla Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu toplantıyı düzenledik. Oda olarak değerli Şükrü Kızılot Hocamızdan yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında bize bilgiler aktarmasını rica ettik. Kendileri de yoğun programlarına rağmen bizi kırmadılar ilimize geldiler ve bugün sizlerin karşısında olacaklar. Umarım bu toplantı hepimiz için faydalı olacaktır”.
Toplantı sonrasında bir değerlendirme yapılacağını ifade eden Başkan Hilmi Giresun konuşmasına şöyle devam etti. “Bu toplantı sonrasında ortaya çıkacak olumlu ve olumsuz görüşler doğrultusunda Odamız Meclis ve Yönetim Kurullarında oluşturacağımız bir komisyon aracılığıyla Yeni Türk Ticaret kanununun bizleri ve iş hayatımızı etkileyecek önemli maddeleri üzerinde bir görüş oluşturarak Milletvekillerimiz ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği aracılığıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kanunun yeniden görüşülmesi esnasında üye menfaatlerine ışık tutacak çalışmaları iletmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisine göndereceğiz.  Amacımız kanunun sadece olumsuz yönlerini değil olumlu yönlerini de anlamak ve sizlere anlatmaktır. Bu nedenle yakın zamanda iş yaşamımıza yeni ve çok ciddi kurallar getirecek olan ve bazı alışkanlıkları tamamen ortadan kaldıracak Yeni Türk Ticaret kanununa hepimizin hazır olmasını istediğimiz için böyle bir toplantıyı düzenledik”. 
Konuşmasında Prof. Dr. Şükrü Kızılot hakkında da bilgi veren Başkan Hilmi Giresun, “Bu toplantının konuşmacısı olan Sayın Prof. Dr. Şükrü kızılot Hocamız, Maliye Bakanlığımızda uzun yıllar görev yapmış, akademik kariyeri olan, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler fakültesi Maliye Bölümü Başkanlığı ve yine Gazi Üniversitesi'nde Maliye ve Vergi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanlığı görevinde bulunan, ayrıca ODTÜ ve Bilgi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan, yapmış olduğu çalışmalar nedeniyle “Doruktakiler Özel Bilim Ödülü”nü alarak “yılın bilim adamı” seçilen ve Gazi Üniversitesi tarafından “En Başarılı Bilim Adamı” ödülünü alan, özel şirketlerde yönetim kurulu üyeliği yapmış,  vergi ve muhasebe konularında çok sayıda çeşitli kitap ve makaleleri olan, ulusal bir gazetemizde köşe yazarlığı yapan, Türkiye'nin en önemli maliye uzmanlarındandır. Kendisine bu toplantıya katıldığı için huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyor, toplantımıza gösterdiğiniz ilgi ve alakadan dolayı hepinize Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi Başkanı olarak teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum. Şimdi sözü Yeni Türk Ticaret Kanunu ve güncel mali konular hakkında bilgilendirme yapmak üzere Prof. Dr. Şükrü Kızılot hocama bırakıyorum” diye konuştu.
'YENİ TKK MUTLAKA YENİDEN DÜZENLENMELİ'
Konuşmasında Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun yeniden yazıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Şükrü Kızılot konferansında şunlara değindi. “Yeni kanunun olumlu ve olumsuz yönleri var. Ancak bazı konularda Avrupa'da var sistem böyle diyerek bizleri kandırıyorlar. Anonim şirket ve Limited şirket kurmak için tek kişi yeterli olacak. Bu çok olumlu. Hayali sermaye artışı da ortadan kalkıyor. Bu da piyasa için önemli. Ancak ortakların şirketten para çekmesi, hısımlara kredili satış yapılması konusunda yanlışlıklar var. Bunlar yeniden düzenlenmeli. Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun 378. Maddesine göre şirketten para çekmek yasak hale getiriliyor. Ticaret hayatı için de şirketten para çekmek kaçınılmaz olabiliyor. Şirketten para çekildiği takdirde, 300 günden aşağı olmamak üzere adli para cezası ve hapis cezası var. Adli para cezaları hakime bağlı.  Bu kanun yürürlüğe girerse hapse girmeyen şirket yöneticisi kalmaz. O nedenle bu konuda bir çalışma yapılarak kanunun değiştirilmesini sağlamak gerekiyor”.
Kızılot'un sunumunun ardından bir teşekkür konuşması yapan Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş, “1 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan Yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında üyelerimizi bilgilendirmek amacıyla böyle bir toplantı gerçekleştirdik. Hepimiz için verimli geçen bu toplantıya katılımlarınızdan dolayı Odam ve şahsın adına hepinize çok teşekkür ediyorum. Ayrıca yoğun programlarına rağmen bizleri bilgilendirmek üzere ilimize gelen ve kendisini oda olarak ağırlama şansı veren Prof. Dr. Şükrü Kızılot Hocamıza da huzurunuzda çok teşekkür ediyorum”. Daha sonra günün anısına MUTSO  Meclis Başkanı Hilmi Giresun ve Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş tarafından Prof. Dr. Şükrü Kızılot'a birer hediye takdim edildi. 


 Editör :  Yarımadanın Sesi

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 3 Puan Verildi
 Kaynak :  Yarımadanın Sesi

 Kategori  Güncel

2076 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Köşe Yazıları

Ali Geremeli

Ali Geremeli ¬
DATÇA CHP ÖRGÜTÜ TRUVA ATI GİBİ

Gürbüz Evren

Gürbüz Evren ¬
Veda yazısı

Cengiz Karaköse

Cengiz Karaköse ¬
Bu son sayımız! Benim de son yazım!

Yekta Kolcu

Yekta Kolcu ¬
VEDA EDERKEN
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 Takvim

Eylül 2016

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 3
 Bugün : 186
 Dün : 999
 Toplam : 1197125
 Ip No : 54.147.158.28
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.9846 2.9900
  Euro 2.9606 2.9802
 
 Hava DurumuYeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

Çok Güzel (71 %)

İdare Eder (14 %)

Kötü (14 %)

Kararsızım (0 %)


7 - OY
( Sonuçlar )
PageRank Checker


Güncel | Siyaset | Köşe Yazısı | Spor | Resmi İlan | Sağlık | Önemli Telefonlar |