Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi          Yeni Arşiv
 

DÜDÜKLÜYLE TOPLUMUN KİŞİLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİ ANLATTI - Yarımadanın Sesi
   
 DÜDÜKLÜYLE TOPLUMUN KİŞİLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİ ANLATTI

DÜDÜKLÜYLE TOPLUMUN KİŞİLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİ ANLATTI
 Yazı Boyutu

 Tarih : 21.02.2012 - 10:00:39 


Vali yardımcısı Mestan Yayman, sahneye koyduğu, altında odunların bulunduğu düdüklü tencere ile toplumun kişiler üzerindeki etkisini anlatmaya çalıştı. İlgisiz yetişen nesilleri düdüklü tencereye benzeten Yayman "İlgisiz yetişen nesiller zamanla düdüklü tencere gibi kaynamaya başlıyor. Düdüklü tencerenin altına herkes bir odun atarsa tencere patlayıp birçok kişiyi yaralayabiliyor veya öldürüyor" dedi.


DÜDÜKLÜYLE TOPLUMUN KİŞİLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİ ANLATTI 
Y.Sesi:  Muğla'da son yıllarda artış gösteren cinayet ve intihar girişimlerinin önlenmesi amacıyla Muğla Valiliği tarafından hazırlanan proje kapsamında Datça'da "İdeal bir nesil yetiştirmede anne, baba ve toplumun rolü" konulu seminer düzenlendi.
Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde yapılan İdeal bir nesil yetiştirmede anne, baba ve toplumun rolü" konulu seminere proje koordinatörü ve Muğla Vali Yardımcısı Dr. Mestan Yayman konuşmacı olarak katıldı.
Cumartesi günü 14.00-16.00  ve 17.00 -19.00 saatleri arasında 2 seans halinde gerçekleştirilen seminerde, projenin en önemli amacının, ülkenin geleceği olan çocuklardaki değişiklikleri küçük yaştan itibaren anlayarak, ailede ve toplumda şiddetin azaltılması suretiyle, toplum barışının sağlanması olduğu vurgulandı.
'İLETİŞİM ÇOK ÖNEMLİ'
Konuşmasına "İdeal bir nesil nasıl olmalı?" ve "Nasıl bir nesil yetiştiriyoruz?" sorularına cevaplar vererek başlayan Mestan Yayman, çocuk aile ilişkileri, sağlıklı bir toplum nasıl oluşur, şiddet ve intihar olayları nasıl engellenir, çocukta değişim nasıl anlaşılır gibi konularda dinleyicileri bilgilendirdi. Akıcı ve esprili üslubu ile dikkat çeken Yayman, mutlu bir aile hayatı için dikkat edilmesi gerekenleri de anlattı. Anne ve babaların çocuklarına karşı otoriter, ilgisiz, koruyucu ve de demokratik kişilikler sergilediğine değinen Yayman, "Aileler çocuklarıyla iletişim kurmalı, duygularını anlamaya çalışmalı, duygudaşlık kurmalı, her konuda konuşmalarına destek vermeli, onları önemsediklerini hissettirmeli, onlara zaman ayırmalı ve onları dinlemelidir. Büyüyen çocukların üç önemli dönemi var. Bunlar aşk dönemi, uyum dönemi ve çatışma dönemidir. Ülkemizde boşanmalar en çok çatışma döneminde yaşanıyor. Buda toplam boşanmaların yüzde 56'sını oluşturuyor" dedi.
'HER AKŞAM 2 MİLYON KİŞİ GECE YATAĞA GÖZÜ YAŞLI GİRİYOR'
Türkiye'de her akşam 2 milyon kişinin gece yatağına gözü yaşlı olarak girdiğini belirten Yayman "   Muğla'da, Türkiye ortalamasının 3 katı intihar vakası gerçekleşiyor. Her gün 3 bayan eşi tarafından öldürülüyor. Bodrum gibi bir turistik beldede, halk ekmeğini turizmden kazanırken turistler kaçırılıp tecavüz ediliyor, yol kenarına atılıyor. Bu nedenle yeni neslin mutlaka bilgi, hoşgörü ve saygıya yönelik yetiştirilmesi gerekir" diye konuştu.
'SADECE 3 SANİYE KİTAP OKUYORUZ'
Türk toplumunun günde ortalama 5 saat 17 dakika televizyon izlerken, buna karşın sadece 13 saniye kitap okuduğunu söyleyen Mestan Yayman, gün içinde bir anne- babanın ise çocuğuna sadece 3 dakika zaman ayırdığını dile getirdi. Yayman, "Türk toplumu günde ortalama 5 saat 17 dakika televizyon izliyor, buna karşın sadece 13 saniye kitap okuyor. Gün içinde bir anne- baba çocuğuna sadece 3 dakika zaman ayırıyor. Bu da demek oluyorki çocuklarımızla konuşmuyoruz, arkadaşlarını tanımıyoruz, arkadaşlarının ailelerini tanımıyoruz, gittiği yerleri bilmiyoruz. Çocuğumuzla hiç ilgilenmiyoruz, sonra da çocuğumuzun iyi bir insan olmasını bekliyoruz. Kapkaç, gasp olayları o kadar arttıki ve öyle bir nesil yetiştiriyoruz ve toplum öyle bir hale geldiki artık, İstanbul'a gitmeye bile korkuyoruz. Bu yanlışları düzeltmek amacıyla seminerleri düzenliyoruz' görüşünü dile getirdi.
DÜDÜKLÜ TENCERE BENZETMESİ
Yayman, sahneye koyduğu, altında odunların bulunduğu düdüklü tencere ile de toplumun kişiler üzerindeki etkisini anlatmaya çalıştı.  İlgisiz yetişen nesilleri düdüklü tencereye benzeten Yayman "İlgisiz yetişen nesiller zamanla düdüklü tencere gibi kaynamaya başlıyor. Düdüklü tencerenin altına herkes destekleyip bir odun atarsa tencere patlayıp birçok kişiyi yaralayabiliyor veya öldürüyor" dedi.
"LAHANA İLE BOSTAN ARASINDA GİDİP GELİYORUZ"
Türk toplumunun çağı yakalaması için mutlaka değişmesi gerektiğini vurgulayan Yayman, 'Bizim annelerimiz çocuklarını 'dandini dandini dastana danalar girmiş bostana. Tut bostancı danayı yemesin lahanayı' diye uyuturken, bir İsrailli anne ise çocuğunu 'uyusunda büyüsün, yabancı ülkeleri görsün, uzayı dünyayı keşfettsin, yeni buluşlar yapsın' diye uyutuyor. Çocuğunun hayaline bebekken çağdaşlığı modernliği yerleştiriyor. Bizim yetiştirdiğimiz nesiller lahana ile bostan arasında gidip gelirken İsrailliler ise, bebekken dinledikleri ninnilerin etkisiyle dünyaya açılıyor" ifadesini kullandı.


 Editör :  Yarımadanın Sesi

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Yarımadanın Sesi

 Kategori  Güncel

722 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

MANŞ DENİZİ'Nİ DUBLE YÜZMEK İÇİN DATÇA'DA KAMPA GİRDİ

MANŞ DENİZİ'Nİ DUBLE YÜZMEK İÇİN DATÇA'DA KAMPA GİRDİ

 20.04.2015

DATÇA DENİZİNDEKİ TEHLİKE UCUZ ATLATILDI

DATÇA DENİZİNDEKİ TEHLİKE UCUZ ATLATILDI

 20.04.2015

HOŞGELDİN 23 NİSAN...BUGÜNÜN KÜÇÜKLERİ YARIN GÖREV BAŞINDA

HOŞGELDİN 23 NİSAN...BUGÜNÜN KÜÇÜKLERİ YARIN GÖREV BAŞINDA

 20.04.2015

DATÇA HALK EĞİTİM'DEN  İŞKUR DESTEKLİ BİR KURS DAHA!..GÜNLÜK 20 TL CEP HARÇLIKLI KÖSELE ÇANTA  YAPIMI KURSU 4 MAYIS'TA BAŞLIYOR

DATÇA HALK EĞİTİM'DEN İŞKUR DESTEKLİ BİR KURS DAHA!..GÜNLÜK 20 TL CEP HARÇLIKLI KÖSELE ÇANTA YAPIMI KURSU 4 MAYIS'TA BAŞLIYOR

 20.04.2015

SEÇİM SANDIKLARINDA GÖREV ALMAK İSTEYENLERİN DİKKATİNE!..SANDIK KURULU GÖREVLİLERİNE EĞİTİM VERİLECEK

SEÇİM SANDIKLARINDA GÖREV ALMAK İSTEYENLERİN DİKKATİNE!..SANDIK KURULU GÖREVLİLERİNE EĞİTİM VERİLECEK

 20.04.2015

DİLARA  VE ONUR  EVLENDİ

DİLARA VE ONUR EVLENDİ

 20.04.2015

DATÇA'DA 'LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİM' TALEBİ İLE İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

DATÇA'DA 'LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİM' TALEBİ İLE İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

 20.04.2015

KAÇAKLARI YUNAN ADASI DİYE DATÇA'YA BIRAKTILAR

KAÇAKLARI YUNAN ADASI DİYE DATÇA'YA BIRAKTILAR

 20.04.2015

OTOPARKTAKİ ÇÖPLER TUTUŞTU

OTOPARKTAKİ ÇÖPLER TUTUŞTU

 20.04.2015

DATÇA UYUŞTURUCU İZLEME VE KOORDİNASYON KURULU AFİŞ VE SLOGANINI SEÇTİ...'MADDE BAĞIMLILIĞI ZEVK DEĞİL ESARETTİR'

DATÇA UYUŞTURUCU İZLEME VE KOORDİNASYON KURULU AFİŞ VE SLOGANINI SEÇTİ...'MADDE BAĞIMLILIĞI ZEVK DEĞİL ESARETTİR'

 16.04.2015

 
 
 

 

 Köşe Yazıları

Ali Geremeli

Ali Geremeli ¬
BİRİLERİ SEÇİM SONUÇLARININ ACISINI YİNE DATÇA HALKINDAN ÇIKARIYOR

Gürbüz Evren

Gürbüz Evren ¬
Halkı aptal yerine koyanlar

Cengiz Karaköse

Cengiz Karaköse ¬
Deniz kirliliği, Marmaris örneği ve Datça'mız

Yekta Kolcu

Yekta Kolcu ¬
SORUMLULUK
 
 Takvim

Nisan 2015

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 3
 Bugün : 88
 Dün : 1335
 Toplam : 679238
 Ip No : 54.161.198.195
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.6991 2.704
  Euro 2.2534 2.2684
 
 Hava DurumuYeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

Çok Güzel (71 %)

İdare Eder (14 %)

Kötü (14 %)

Kararsızım (0 %)


7 - OY
( Sonuçlar )
PageRank Checker


Güncel | Siyaset | Köşe Yazısı | Spor | Resmi İlan | Sağlık | Önemli Telefonlar |