Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi          Yeni Arşiv
 

DÜDÜKLÜYLE TOPLUMUN KİŞİLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİ ANLATTI - Yarımadanın Sesi
   
 DÜDÜKLÜYLE TOPLUMUN KİŞİLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİ ANLATTI

DÜDÜKLÜYLE TOPLUMUN KİŞİLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİ ANLATTI
 Yazı Boyutu

 Tarih : 21.02.2012 - 10:00:39 


Vali yardımcısı Mestan Yayman, sahneye koyduğu, altında odunların bulunduğu düdüklü tencere ile toplumun kişiler üzerindeki etkisini anlatmaya çalıştı. İlgisiz yetişen nesilleri düdüklü tencereye benzeten Yayman "İlgisiz yetişen nesiller zamanla düdüklü tencere gibi kaynamaya başlıyor. Düdüklü tencerenin altına herkes bir odun atarsa tencere patlayıp birçok kişiyi yaralayabiliyor veya öldürüyor" dedi.


DÜDÜKLÜYLE TOPLUMUN KİŞİLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİ ANLATTI 
Y.Sesi:  Muğla'da son yıllarda artış gösteren cinayet ve intihar girişimlerinin önlenmesi amacıyla Muğla Valiliği tarafından hazırlanan proje kapsamında Datça'da "İdeal bir nesil yetiştirmede anne, baba ve toplumun rolü" konulu seminer düzenlendi.
Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde yapılan İdeal bir nesil yetiştirmede anne, baba ve toplumun rolü" konulu seminere proje koordinatörü ve Muğla Vali Yardımcısı Dr. Mestan Yayman konuşmacı olarak katıldı.
Cumartesi günü 14.00-16.00  ve 17.00 -19.00 saatleri arasında 2 seans halinde gerçekleştirilen seminerde, projenin en önemli amacının, ülkenin geleceği olan çocuklardaki değişiklikleri küçük yaştan itibaren anlayarak, ailede ve toplumda şiddetin azaltılması suretiyle, toplum barışının sağlanması olduğu vurgulandı.
'İLETİŞİM ÇOK ÖNEMLİ'
Konuşmasına "İdeal bir nesil nasıl olmalı?" ve "Nasıl bir nesil yetiştiriyoruz?" sorularına cevaplar vererek başlayan Mestan Yayman, çocuk aile ilişkileri, sağlıklı bir toplum nasıl oluşur, şiddet ve intihar olayları nasıl engellenir, çocukta değişim nasıl anlaşılır gibi konularda dinleyicileri bilgilendirdi. Akıcı ve esprili üslubu ile dikkat çeken Yayman, mutlu bir aile hayatı için dikkat edilmesi gerekenleri de anlattı. Anne ve babaların çocuklarına karşı otoriter, ilgisiz, koruyucu ve de demokratik kişilikler sergilediğine değinen Yayman, "Aileler çocuklarıyla iletişim kurmalı, duygularını anlamaya çalışmalı, duygudaşlık kurmalı, her konuda konuşmalarına destek vermeli, onları önemsediklerini hissettirmeli, onlara zaman ayırmalı ve onları dinlemelidir. Büyüyen çocukların üç önemli dönemi var. Bunlar aşk dönemi, uyum dönemi ve çatışma dönemidir. Ülkemizde boşanmalar en çok çatışma döneminde yaşanıyor. Buda toplam boşanmaların yüzde 56'sını oluşturuyor" dedi.
'HER AKŞAM 2 MİLYON KİŞİ GECE YATAĞA GÖZÜ YAŞLI GİRİYOR'
Türkiye'de her akşam 2 milyon kişinin gece yatağına gözü yaşlı olarak girdiğini belirten Yayman "   Muğla'da, Türkiye ortalamasının 3 katı intihar vakası gerçekleşiyor. Her gün 3 bayan eşi tarafından öldürülüyor. Bodrum gibi bir turistik beldede, halk ekmeğini turizmden kazanırken turistler kaçırılıp tecavüz ediliyor, yol kenarına atılıyor. Bu nedenle yeni neslin mutlaka bilgi, hoşgörü ve saygıya yönelik yetiştirilmesi gerekir" diye konuştu.
'SADECE 3 SANİYE KİTAP OKUYORUZ'
Türk toplumunun günde ortalama 5 saat 17 dakika televizyon izlerken, buna karşın sadece 13 saniye kitap okuduğunu söyleyen Mestan Yayman, gün içinde bir anne- babanın ise çocuğuna sadece 3 dakika zaman ayırdığını dile getirdi. Yayman, "Türk toplumu günde ortalama 5 saat 17 dakika televizyon izliyor, buna karşın sadece 13 saniye kitap okuyor. Gün içinde bir anne- baba çocuğuna sadece 3 dakika zaman ayırıyor. Bu da demek oluyorki çocuklarımızla konuşmuyoruz, arkadaşlarını tanımıyoruz, arkadaşlarının ailelerini tanımıyoruz, gittiği yerleri bilmiyoruz. Çocuğumuzla hiç ilgilenmiyoruz, sonra da çocuğumuzun iyi bir insan olmasını bekliyoruz. Kapkaç, gasp olayları o kadar arttıki ve öyle bir nesil yetiştiriyoruz ve toplum öyle bir hale geldiki artık, İstanbul'a gitmeye bile korkuyoruz. Bu yanlışları düzeltmek amacıyla seminerleri düzenliyoruz' görüşünü dile getirdi.
DÜDÜKLÜ TENCERE BENZETMESİ
Yayman, sahneye koyduğu, altında odunların bulunduğu düdüklü tencere ile de toplumun kişiler üzerindeki etkisini anlatmaya çalıştı.  İlgisiz yetişen nesilleri düdüklü tencereye benzeten Yayman "İlgisiz yetişen nesiller zamanla düdüklü tencere gibi kaynamaya başlıyor. Düdüklü tencerenin altına herkes destekleyip bir odun atarsa tencere patlayıp birçok kişiyi yaralayabiliyor veya öldürüyor" dedi.
"LAHANA İLE BOSTAN ARASINDA GİDİP GELİYORUZ"
Türk toplumunun çağı yakalaması için mutlaka değişmesi gerektiğini vurgulayan Yayman, 'Bizim annelerimiz çocuklarını 'dandini dandini dastana danalar girmiş bostana. Tut bostancı danayı yemesin lahanayı' diye uyuturken, bir İsrailli anne ise çocuğunu 'uyusunda büyüsün, yabancı ülkeleri görsün, uzayı dünyayı keşfettsin, yeni buluşlar yapsın' diye uyutuyor. Çocuğunun hayaline bebekken çağdaşlığı modernliği yerleştiriyor. Bizim yetiştirdiğimiz nesiller lahana ile bostan arasında gidip gelirken İsrailliler ise, bebekken dinledikleri ninnilerin etkisiyle dünyaya açılıyor" ifadesini kullandı.


 Editör :  Yarımadanın Sesi

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Yarımadanın Sesi

 Kategori  Güncel

1106 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Köşe Yazıları

Ali Geremeli

Ali Geremeli ¬
DATÇA CHP ÖRGÜTÜ TRUVA ATI GİBİ

Gürbüz Evren

Gürbüz Evren ¬
Veda yazısı

Cengiz Karaköse

Cengiz Karaköse ¬
Bu son sayımız! Benim de son yazım!

Yekta Kolcu

Yekta Kolcu ¬
VEDA EDERKEN
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 Takvim

Ağustos 2016

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 6
 Bugün : 565
 Dün : 683
 Toplam : 1170090
 Ip No : 54.225.58.238
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.9390 2.9443
  Euro 2.9195 2.9389
 
 Hava DurumuYeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

Çok Güzel (71 %)

İdare Eder (14 %)

Kötü (14 %)

Kararsızım (0 %)


7 - OY
( Sonuçlar )
PageRank Checker


Güncel | Siyaset | Köşe Yazısı | Spor | Resmi İlan | Sağlık | Önemli Telefonlar |