Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi          Yeni Arşiv
 

MEGA PROJE DATÇALILARA TANITILDI - Yarımadanın Sesi
   
 MEGA PROJE DATÇALILARA TANITILDI

MEGA PROJE DATÇALILARA TANITILDI
 Yazı Boyutu

 Tarih : 14.02.2012 - 10:00:29 


Datça'yı sosyal ve ekonomik yönden kalkındıracak, en büyük yatırımlardan biri olan Mega Yat Limanı projesi bir bilgilendirme toplantısı ile Datçalılara tanıtıldı.


MEGA PROJE DATÇALILARA TANITILDI
Y.Sesi : Datça'ya turizmde çağ atlatacak Mega Yat Limanı projesinin detayları açıklandı. Datça'nın çehresini değiştirecek Mega Yat Limanı projesi Belediye Meclis Toplantı Salonunda yapılan bilgilendirme toplantısı ile Datçalılara tanıtıldı. İhaleyi alan Datça Marina Turizm Ticaret A.Ş firmasının ortağı Atak Mühendislik'in yönetim kurulu başkanı İnşaat Yüksek Mühendisi Halit Levent Akbaş'ın yönettiği toplantıya, Kaymakam Hamdi Üncü, Belediye Başkanı Şener Tokcan, vekili Sami Bircan, CHP'li ve Ak Partili meclis üyeleri, Balıkçılar Kooperatifi başkanı Akif Fidan, Kent Konseyi başkanı Orhan Keskinsoy, Mimarlar Odası Başkanı Tülay Özberk ile mimar ve mühendisler katıldı.
Atak Mühendislik'in yönetim kurulu başkanı İnşaat Yüksek Mühendisi Halit Levent Akbaş'ın sunumunda gerçekleşen bilgilendirme toplantısında, Datça Yat Limanı projesi ile ilgili ayrıntılı bilgiler verildi.
YATLİMANI 2013 SONUNDA TAMAM
Datça yat limanı inşaatının 2013 yılının Mayıs ayında ilk tekne bağlanacak şekilde yıl sonunda ise tamamen bitirileceği belirtildi. Projede, deniz dibindeki ekolojik sistemin olumsuz etkilenmemesi amacıyla  yüzer dalgakıran sistemi uygulanacağı açıklandı. Deniz dibindeki canlıların yaşam alanlarını koruyan bu sistemin, bir çok Avrupa ülkesinde kullanılırken Türkiye'de ise ilk kez Datça'da uygulanacağı kaydedildi
Koru mevkisinde yapımına başlanacak olan dev proje kapsamında Topanada ve Azganlı Koyu tarihe karışacak. Ancak, tesis Datça'dan 250 kişiye istihdam sağlayacak.
'MAVİ BAYRAKLARIMIZI KAYBETMEK İSTEMEYİZ'
Datça Yat Limanı için fikir alışverişi havasında geçen ve yaklaşık bir buçuk saat süren toplantının açılış konuşmasını Belediye Başkanı Şener Tokcan yaptı. Yat limanı projesinin başlama aşamasına geldiğini belirten Tokcan, "Datça için çok önemli bir mega proje için hayata geçirilme aşamasına gelindi. 15 yıl önce kabul edilip ihalesi yapılan mega projenin gerçekleştirilmesi bugüne nasip oldu. Bu projenin en güzel yanı yüzer mendirek olması. Minimum ekolojik maliyetle bu işi bitirebilmek çok önemli. Bu mega yatırımı Datça'mıza kazandırırken mavi bayraklı plajlarımızı kaybetmek istemeyiz. Proje kapsamında ekolojik açıdan en uygun sistemin kullanılacak olması içimize su serptti. Bu sistemin Türkiye'de ilk defa Datça'da kullanılacak olması ise ayrı bir önem taşıyor. Datça'mızın adını bu şekilde duyuracak olmamız çok güzel." diyerek yat limanı projesinin ilçe turizmine hayırlı olmasını diledi.
YAT LİMANI KARIŞ KARIŞ ANLATILDI
Bünyesinde alışveriş merkezleri, yatların bakımı için teknik servisler, yatlar için akaryakıt istasyonları,çekek yeri, acil yardım merkezi, konser ve etkinlik alanları, liman kulübü, restoran, liman kafeteryası, market, yüzme havuzu fitness ve gümrük giriş-çıkış işlemlerinin yapılacağı bölümleri bulunduran ve deniz üzerinde 107 bin 799 metrekare, karada ise 16 bin 336 metrekarelik alan üzerine yapılacak olan Datça Yat Limanı Datçalılara en ufak detayına kadar anlatıldı.
'DATÇA HALKINDAN DESTEK BEKLİYORUZ'
Yaklaşık 25 milyon dolara mal olacak 400 yat kapasiteli Datça Yat limanı projesinin tanıtımını yapan Atak Mühendislik'in yönetim kurulu başkanı İnşaat Yüksek Mühendisi Halit Levent Akbaş, Datça halkı ile iç içe olan bir marina yaratmak istediklerini ifade etti. Projede oluşturulacak ticari alanların da Datça ile koordine edilmesi gerektiğine işaret eden Akbaş ilçe halkından gelecek her türlü öneriye de açık olduklarını belirtti. Akbaş "Datça için en iyisini yapmaya çalışıyoruz. En büyük desteği Datça halkından bekliyoruz. Birlikte fikir alışverişinde bulunarak, Datça'mıza en uygun yararı sağlayacak yat limanını yapmaya çalışacağız. Deneyleri yapabilmemiz için 2 ay gibi bir süreye ihtiyacımız olacak." dedi.
MARİNA 4 ÇIPALI OLACAK
Türkiye'de ilk defa Datça'da ekolojik açıdan en uygun sistemin kullanılacağını belirten Akbaş, Datça Yat Limanı'nın cruz gemilerinin bağlanması içinde bir altyapıya sahip olacağını belirtti. Datça Yat Limanı'nın dört çıpalı bir liman şeklinde olacağını belirten Akbaş, "Datça'da 4 çıpalı bir marinanın uygun olabileceğini gördük ve buna uygun bir tasarım hazırlandı. Projemizde doğu ve güneydoğudan gelen feson olarak tabir ettiğimiz ana dalga kıran ve yüzen dalga kıranımız var. Oluşturacağımız dalgakıranlar için ekolojik açıdan en uygun sistemi kullanacağız. Tamamen bir betonarme yapı. Şantiyelerde uygulanan demir ve beton işçiliğiyle yapılacak. Denizaltı canlılarına ve ekolojik yaşama asla zarar vermeyecek. Bu sistem Türkiye'de ilk defa Datça'da uygulanacak ancak Avrupa'da da kullanılıyor" dedi.
ANTİK MEZAR KORUMA ALTINDA
Marina arazisi içerisinde bir antik mezarında bulunduğunu hatırlatan Halit Levent Akbaş, Anıtlar Yüksek Kurulu'nun kararı doğrultusunda antik mezarı koruma altında bıraktıklarını belirterek hiçbir şekilde bu alanda inşaat yapılmayacağını söyledi.
Akbaş, "Bu koy tamamen her türlü çalkantıdan kurtulmuş çok sakin bir alan olacak. Balıkçı barınağı ile 87 metre mesafede olacağız. Yat Limanımızın cruz gemilerini bağlamak içinde bir altyapısı olacak. Marinanın bu kapasitede hayata geçmesini Datça'da yat turizmi adına önemli bir gelişme olarak görebiliriz. Bir de cruz gemileri için yanaşma yeri olursa turizmde Datça'nın önünü kimse tutamaz" diye konuştu.

MENDİREĞİN 80 METRE UZATILMASINA GEREK KALMADI
Projeyi ayrıntılarıyla anlatan Atak Mühendislik'in yönetim kurulu başkanı İnşaat Yüksek Mühendisi Halit Levent Akbaş katılımcılardan gelen soruları da yanıtladı.
Toplantıda söz alan Datça Balıkçılar Kooperatifi başkanı Akif Fidan, kooperatife ait mendireğin 80 metre uzatılması durumunu hatırlatarak bu durumun yat limanı projesini etkileyip etkilemeyeceğini sordu.
Yat limanı projesi içinde yer alan dalgakıranın yapıldıktan sonra mendireğin 80 metre uzatılmasına hiç gerek kalmayacağını belirten Halit Levent Akbaş "Artık dalga kıranı uzatmanıza ihtiyacınız yok. Buraya ancak tekneleri bağlamak için bir platform yapabilirsiniz. Balıkçı barınağında bugüne kadar yaşamış olduğunuz sıkıntıları, barınağınızıda dikkate alarak yapacağımız dalgakıran çalışması ile inşallah çözeceğiz" yanıtını verdi.
'GİRİŞ YILDIZ POYRAZA DOĞRU OLMAZ'
Ak Partili belediye meclis üyesi Sadık Necati Uslu da toplantıda söz alarak, hazırlanan projede yer alan yat limanı girişinin yıldız poyraza açık olduğuna dikkati çekti. Yıldız poyrazın buradaki tekneleri dağıtacağına işaret eden Uslu, "Limanın girişi yıldız poyraza doğru olmamalı. Yıldız poyraz bu limanı dağıtır" sözleriyle yetkilileri uyardı. Uslu'nun uyarısını dikkate alan Akbaş ise "Rüzgarların gelişi yönünde teorik araştırmalarımız var. Yerel halktan da bilgi edinmeye çalışıyoruz. Bunuda not ediyorum. Artık giriş kısmını uzatmanın yoluna bakacağız. Yatçıların konfor şartları bizim için çok önemli" dedi.
250 KİŞİYE İŞ İMKANI
Datça Kent Konseyi başkanı CHP'li meclis üyesi Orhan Keskinsoy da 400 yat kapasiteli Datça Yat Limanı'nın ilçeden kaç kişiye istihdam yaratacağı sorusunu yöneltti. Bu soruya ise firmanın bir diğer yetkilisi olan Oktay Yılmaz cevap verdi. Datça Yat Limanı'nın halkla iç içe bir tesis olacağını belirten Yılmaz "Tesisimiz yerel halktan minimum 250 kişiye istihdam sağlayacak. Bunu aile bazında düşünürsek, yani ortalama üç ile çarparsak 750 kişiye istihdam sağlayacaktır. Bu da azımsanacak bir rakam değildir" dedi.


 Editör :  Yarımadanın Sesi

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 13 Puan Verildi
 Kaynak :  Yarımadanın Sesi

 Kategori  Güncel

4436 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Köşe Yazıları

Ali Geremeli

Ali Geremeli ¬
DATÇA CHP ÖRGÜTÜ TRUVA ATI GİBİ

Gürbüz Evren

Gürbüz Evren ¬
Veda yazısı

Cengiz Karaköse

Cengiz Karaköse ¬
Bu son sayımız! Benim de son yazım!

Yekta Kolcu

Yekta Kolcu ¬
VEDA EDERKEN
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 Takvim

Eylül 2016

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 16
 Bugün : 908
 Dün : 1116
 Toplam : 1198963
 Ip No : 54.91.201.136
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.9709 2.9763
  Euro 2.9489 2.9684
 
 Hava DurumuYeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

Çok Güzel (71 %)

İdare Eder (14 %)

Kötü (14 %)

Kararsızım (0 %)


7 - OY
( Sonuçlar )
PageRank Checker


Güncel | Siyaset | Köşe Yazısı | Spor | Resmi İlan | Sağlık | Önemli Telefonlar |